O macierzy
Z historii Macierzy
Macierz Ziemi Cieszyńskiej, (początkowo: Macierz Szkolna dla Księstwa Cieszyńskiego, po 1918 r. - Macierz Szkolna Ziemi Cieszyńskiej) to najstarsza organizacja społeczno - kulturalna na Śląsku Cieszyńskim. Skupia w swoich szeregach ponad 1000 członków zrzeszonych w 27 kołach terenowych.
Powstała 9 listopada 1885 roku, a jej założycielem był Paweł Stalmach, działacz narodowy i społeczny. Główny cel, jaki sobie Stalmach założył wyrażał się w haśle "narodowość i oświata".
Jedną z bolączek trawiących cieszyńskich Polaków był brak polskiej inteligencji, a przede wszystkim polskiej szkoły i polskich nauczycieli.
Początkowy okres działania Macierzy był więc nastawiony na budowę od podstaw polskiej oświaty na ziemi od wieków opanowanej i germanizowanej przez austriacką administrację.
Pierwszym celem stowarzyszenia było założenie polskiego gimnazjum w Cieszynie. Rozpoczęto zbiórkę funduszy na ten cel. Pierwszych uczniów do prywatnego polskiego gimnazjum przyjęto w październiku 1895 roku. Paweł Stalmach nie doczekał spełnienia swego marzenia.
Dzięki poparciu wielkich mecenasów jak Antoni Osuchowski czy Henryk Sienkiewicz, Macierz Szkolna otwierała swe kolejne placówki oświatowe. Między innymi w 1908r. polskie Seminarium Nauczycielskie w Cieszynie. Poprzez powstające koła prowadziła pozaszkolną pracę oświatową (zakładanie bibliotek, urządzanie odczytów, koncertów, przedstawień itp.).
Obecnym spadkobiercą Pierwszego Polskiego Gimnazjum na Śląsku Cieszyńskim jest Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.
Pierwszymi mieszkańcami Grodźca, którzy uzyskali maturę w powstałym w 1895 roku Polskim Gimnazjum na Śląsku Cieszyńskim byli: Wiktor Kubaczka (1908), Alojzy Siemiennik (1914), ks. Karol Masny (1918), Alfred Tomanek (1919), ks. Alojzy Bima (1934).
Pełniejsze ujęcie historii Macierzy znajduje się na stronie: www.macierz.cieszyn.pl
Opr. Edward Cichy