STATUT (obowiązujący od paździenika 2012)
Rozdział IX
Koła Terenowe
§ 36
Towarzystwo rozwija działalność poprzez Koła terenowe oraz sekcje, komisje, kluby itp., które mogą istnieć także przy Zarządzie Głównym.
§ 37
1.Koło terenowe powstaje na podstawie uchwały Zarządu Głównego, która określa status Koła zgodnie z §20 ust.1 Statutu.
2.Uchwała Zarządu Głównego stanowi podstawę do wpisu Koła jako jednostki terenowej Macierzy Ziemi Cieszyńskiej na samodzielnym rozrachunku gospodarczym i posiadającej osobowość prawną do Krajowego Rejestru Sądowego.
3.Minimalna liczba członków Koła wynosi 10 osób.
§ 38
Władzami Koła są:
a. Walne Zebranie Koła,
b. Zarząd Koła,
c. Komisja Rewizyjna Koła,
Członkowie wszystkich władz Koła pełnią swoje funkcje honorowo. Kadencja Zarządu Koła, Komisji Rewizyjnej i Delegatów trwa cztery lata.
§ 39
Walne Zebranie Koła zwołuje Zarząd Koła raz na rok przed Walnym Zjazdem Delegatów.
O miejscu i terminie planowanego Walnego Zebrania Koła Zarząd powiadamia co najmniej 14 dni przed ustalonym terminem zebrania.
Nadzwyczajne Walne Zebranie Koła zwołuje Zarząd Koła na pisemne żądanie Zarządu Głównego lub 1/3 liczby członków Koła. Powinno ono odbyć się najpóźniej w terminie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
W Walnym Zebraniu Koła uczestniczą z głosem stanowiącym członkowie Koła, członkowie wspierający (osoby prawne przez swych przedstawicieli) i członkowie honorowi, a z głosem doradczym przedstawiciele władz Towarzystwa i zaproszeni goście.
Uchwały Walnego Zebrania Koła zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków; uchwała o rozwiązaniu Koła wymaga większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków.
Jeżeli Walne Zebranie Koła, z braku kworum, nie dojdzie do skutku w pierwszym terminie, odbędzie się ono tego samego dnia o pół godziny później w drugim terminie, bez względu na liczbę członków.
§ 40
Walne Zebranie Koła jest najwyższą władzą Koła. Do jego kompetencji należy:
a. uchwalanie kierunków działalności Koła zgodnie z postanowieniami Statutu
i uchwałami Walnego Zjazdu Delegatów.
b. rozpatrywanie i przyjmowanie planów pracy i sprawozdań z działalności Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła;
c. udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi Koła na wniosek Komisji Rewizyjnej Koła;
d. wybór Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła;
e. wybór delegatów na Walny Zjazd Delegatów według klucza wyborczego, ustalonego przez Zarząd Główny;
f. rozpatrywanie wniosków zgłoszonych przez członków Koła, podejmowanie uchwał nie zastrzeżonych dla władz Towarzystwa oraz zatwierdzanie wniosków na Walny Zjazd Delegatów.
§ 41
Zarząd Koła składa się z 4-11 członków, spośród których wybiera prezesa, 1-2 wiceprezesów, sekretarza i skarbnika.
Posiedzenia Zarządu Koła odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał.
Uchwały Zarządu Koła są podejmowane zwykła większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków zarządu, w tym prezesa lub jednego z wiceprezesów.
Zarząd Koła posiada prawo dokooptowania nowych członków w miejsce tych, którzy ustąpili lub odeszli w czasie trwania kadencji z tym, że liczba dokooptowanych nie może przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.
§ 42
Do kompetencji Zarządu Koła należy:
a. reprezentowanie Koła na zewnątrz i działanie w jego imieniu na terenie swojej siedziby oraz kierowanie działalnością Koła zgodnie z postanowieniami Statutu oraz uchwałami Walnego Zjazdu Delegatów;
b. prowadzenie na bieżąco ewidencji członków Koła;
c. rozpatrywanie wniosków i podejmowanie uchwał w sprawie przyjmowania, skreślania i wykluczania członków Koła;
d. zarządzanie funduszami i majątkiem ruchomym w ramach uprawnień przyznawanych przez Prezydium Zarządu Głównego;
e. składanie okresowych sprawozdań z działalności Koła oraz miesięcznych sprawozdań finansowych Zarządowi Głównemu;
f. ustalanie wysokości składki rocznej.
§ 43
Komisja Rewizyjna składa się z trzech do pięciu członków, spośród których wybiera przewodniczącego i jego zastępcę. Komisja Rewizyjna Koła posiada prawo dokooptowania nowych członków w miejsce tych, którzy odeszli lub ustąpili w czasie kadencji, z tym, że liczba dokooptowanych nie może przekraczać połowy liczby pochodzących z wyboru.
Do zadań Komisji Rewizyjnej Koła należy kontrola, co najmniej raz w roku, całokształtu działalności Koła, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej oraz składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Koła i stawianie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Koła za okres sprawozdawczy.
Komisja Rewizyjna Koła ma prawo występowania do Zarządu Koła z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądania wyjaśnień.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub wyznaczony przez niego zastępca mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu Koła z głosem doradczym.